Part Number: CS050Z12G-A0
This 12 Position, 0.5mm Pitch, gold-plated ZIF connector is typically used to mate with FPC tails on TFT displays or and touch screens as well as and FFC cables.
  • Top and bottom contacts for dual mounting options
  • Gold plated
  • 12 position
  • 0.5mm Pitch