Part Number: CT254R36T-A0
Use this 0.1" header soldered to a PCB to break out pins. The PCB side of the pins is shorter so the header solders easily to a standard width PCB without overhang. With 36 breakaway style pins, this header is easily broken to the desired length.
  • 36 position
  • 0.1" spacing
  • Made for soldering to a standard PCB width
  • 3.00mm length on PCB end
  • 5.96mm length on free end