Part Number: CFAF128128B1-0145T
Add some dazzle to your project with this 1.45" diagonal graphic TFT LCD display module. You'll often see this display advertised as a 1.44" Color TFT but we rounded up instead. This small display packs 128x128 full-color pixels into one square inch of active display area. It is a great choice when you need color and sharp detail while using minimal front panel space. At less than 5 grams, the display adds very little weight to handheld or wearable devices.
Thanks to the integrated Sitronix ST7735S or compatible controller, a single 3.3v source powers everything. The SPI host interface allows full read and write control of the display while using only 10 pins. The single bright white LED backlight has anode (A,+) and cathode (K, -) pins brought out on the Flexible Printed Circuit (FPC) tail. To connect, all you need is a single standard 10-conductor, 0.5 mm SMT ZIF connector.
The ZIF connector you need is a standard 10-position 0.5mm pitch.
Arduino + TFT Display Demo Using Simple SPI Interface
The project write-up on how to connect this TFT, including the Arduino Sketch is on our forum.
  • text_snippetProduct Update #11108: Tape Color Change
    Product Affected: CFAF128128B1-0145T
    Date Issued: November 10, 2021
    Summary: Tape Color Change
    Reason: To prevent light leaking through the back of the display from the backlight.
  • text_snippetProduct Update #10893: (New Product) CFAF128128B1-0145T
    New Product: CFAF128128B1-0145T
    Date Issued: November 9, 2017
    Summary: (New Product) CFAF128128B1-0145T
    Description: TFT LCD Modules: Full-color 1.45 inch 128x128 TFT LCD Display
Need a written quote? Add to cart, then enter your email address in the "request a quote" box.
Price:
Calculating shipping status...
Quantity Unit Price
1637 Units In-Stock & Ready To Ship
Pricing is subject to change.
* Contact us about potential lead times.
Other components worth considering
4628 10 Position, 0.5mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF Connector