Part Number: CFAF240240A1-013T
At 1.3" diagonal, this little TFT is perfect for devices that need full-color graphics in an ultra-compact form factor. This display is the ideal fit for your next-generation wearable device.
Looking for a thin display? This TFT is just 1.5mm thick - less than 1/16 inch!
For a slightly larger wearable display, check out the 128x128 1.45" Full Color TFT LCD Display, or check out our list of small displays.
The 18-pin ZIF connector makes the connection to your PCB as easy as mounting any other SMT component. No special soldering operation is needed. We even carry 18-position, 0.5mm pitch ZIF connectors to go with it.
Key Features:
  • Small, Full Color TFT (1.3" diagonal)