Part Number: CFAL12864N-A-B4
  • 128x64 graphic OLED display module.
  • The 0.96" diagonal display is handy for designs that require small form factor.
  • Built-in Solomon Systech SSD1306 controller.
  • Supports I2C, 3 or 4 wire SPI, and 8-bit parallel interfaces.
  • Extremely wide viewing angle is ideal for handheld devices.
  • Very high contrast ratio.
Product Note:
  • text_snippetPart Change Notice #11058: The thickness of the glass is being changed from 0.7mm to 0.55mm
    Product Affected: CFAL12864N-A-B4
    Date Issued: January 15, 2020
    Summary: The thickness of the glass is being changed from 0.7mm to 0.55mm
    Description: The overall thickness will change from 1.65mm to 1.5mm. The part number will not
  • text_snippetProduct Update #10590: OLED thickness has changed from 1.2mm to 1.4mm
    Date Issued: June 13, 2014
    Summary: OLED thickness has changed from 1.2mm to 1.4mm
    Description: OLED thickness has changed from 1.2mm to 1.4mm
    Reason: Due to thinner glass substrate no longer available.
    No other changes were made on part.
    Impact: Slight change in overall depth. 0.20mm overall.
  • text_snippetProduct Update #10514: CFAL12864N-A-B4 Improvements
    Date Issued: July 29, 2013
    Summary: CFAL12864N-A-B4 Improvements
    Last revision: CFAL12864N-A-B4
    Description: 1) The thickness of the CFAL12864N-A-B4 module has changed from 1.45mm to 1.2mm. This change is 0.25mm difference.
    2) The luminosity of the module has been improved from:
    80nits(min.) to 150nits(min.)
    AA from 10.86mm to 11.2mm
    VA From 12.86mm to 13.2mm
    This is a difference of 0.34mm.
    Impact: If your application is ultra precise on the thickness of the module, there could possibly be a 0.25mm tolerance issue. Apart from that, little to no impact on any existing application should be evident.