Part Number: CFAL25664C0-021M-W
This OLED display can pack a lot of detail into its display area. With 256x64 pixels in a wide 2.1" diagonal display plus 4-bit grayscale, there's plenty of opportunities to get your message across.
This small OLED display is very slim, only 1.61 mm thick, and has a nice wide aspect ratio. Plus, the tail is compact thanks to the 0.3 mm pitch ZIF connector.
Communicate with this display using 3- or 4-wire SPI, I2C, 6800 or 8080 parallel.
  • 4-bit (16 shades) greyscale display
  • White pixels on black background
  • 31-pin 0.3 mm pitch ZIF tail
  • 3- or 4-wire SPI, I2C, 6800 or 8080 parallel
Quantity Unit Price
0 Units In-Stock & Ready To Ship
Pricing is subject to change.
* Contact us about potential lead times.
* Sign up to be notified when we these are back in-stock.
Other components worth considering
4656 Multi-use ZIF Breakout Board
4650 31 Position, 0.3mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF connector