Part Number: CFAF320240H0-035SN
At 3.5", this display is a great choice for any product. Compact enough to fit in a handheld or desktop device, but big enough to display plenty of information. The bright backlight makes this display a candidate for indoor and outdoor applications.
Need a display with a touchscreen? Check out the other displays in this family!
Product Features:
  • 320(RGB) x 240 pixels
  • 3.5" diagonal
  • RGB interface (24-bit, 16.7M colors)
  • Sitronix ST7272A Controller
  • Free Viewing Angle
  • 40-pin ZIF connector
  • Sunlight Readable (1,000 nit backlight)
  • 3.3v logic, 19.2v backlight
Part Number:
CFA - Crystalfontz America
F - TFT
320240 - Pixel resolution
H0 - Family
035 - 3.5" diagonal
S - Sunlight readable
N - No touch
Product Variations
Touchscreen
ResistiveCapacitiveNone
  • text_snippetProduct Update #11129: CFAF320240H0-035SN now available.
    New Product: CFAF320240H0-035SN
    Date Issued: June 9, 2022
    Summary: CFAF320240H0-035SN now available.
Quantity Unit Price
997 Units In-Stock & Ready To Ship
Other components worth considering
4637 40 Position, 0.50mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF connector