Part Number: CFAF7201280A0-050TN
This high pixel density 5" TFT display uses 4-lane MIPI DSI to reduce the number of controlled lines required to display images. Plus, all the required passive components come pre-loaded on the 40-pin ZIF FPC, making the display ready to plug in and interface with your MIPI-capable hardware.
Don't worry about the viewing direction of this display! The IPS technology enables this display to be clearly visible up to an 80° viewing angle. This TFT LCD is also incredibly thin (only 1.85mm) and lightweight (only 33 grams). Between the crisp display, flexible mounting, high pixel density, and ease of control, this sleek display is an excellent choice for most products.
Purchase one today and take your hardware design to the next level.
Part Number:
CFA- Crystalfontz America
F- TFT
7201280- 720x1280 pixel resolution
A0- Family and revision
050- 5" diagonal
T- Standard brightness
N- No touch screen
Product Variations
Touchscreen
CapacitiveNone
  • text_snippetProduct Update #11163: 5" 720x1280 MIPI DSI TFT Display is now available
    New Product: CFAF7201280A0-050TN
    Date Issued: November 22, 2022
    Summary: 5" 720x1280 MIPI DSI TFT Display is now available
Quantity Unit Price
38 Units In-Stock & Ready To Ship
Other components worth considering
4637 40 Position, 0.50mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF connector