Part Number: CFAF480272H0-043SC
This 4.3" TFT display with a capacitive touchscreen offers a great interface for a product. It has a very bright backlight (850 nits), a full-color display, and a capacitive touchscreen. Choose this display for a human-machine interface with modern feeling inputs - capacitive touchscreens support gestures like swipes, as well as multiple simultaneous touches.
Part Number:
CFA - Crystalfontz America
F - TFT
480272 - 480x272 pixel resolution
H0 - Family and revision
043 - 4.3" diagonal dimension
S - Sunlight readable
C - Capacitive touchscreen
Product Variations
Touchscreen
ResistiveNoneCapacitive
  • text_snippetPart Change Notice #11181: 480x272 4.3" Capacitive Touchscreen TFT Display is now available
    New Product: CFAF480272H0-043SC
    Date Issued: March 9, 2023
    Summary: 480x272 4.3" Capacitive Touchscreen TFT Display is now available
Quantity Unit Price
472 Units In-Stock & Ready To Ship
Other components worth considering
4637 40 Position, 0.50mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF connector
4628 10 Position, 0.5mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF Connector