Part Number: CFAF240320A0-024SC-A1-2
This is the full development kit for our 2.4" EVE display. This kit includes the 2.4" EVE module, connected to a Seeeduino (via our EVE breakout board) and running demonstration code.
This kit is perfect for demonstrating either the 2.4" EVE module or the 2.4" standalone display. It includes everything needed to demo the displays: plugging the Seeeduino to power and supplying 3.3V to the 10098 will start to show a demonstration on the display.
Some special features:
  • Graphics accelerating FT811 chip for easy graphics control
  • Capacitive Touchscreen
  • Sunlight Readable
  • SPI interface
  • IPS
  • Full color TFT
  • Seeeduino demo kit running a demonstration program
  • EVE chip that supports the display, touch, and audio functionality
Included in this kit:
  • text_snippetPart Change Notice #11100: Board Revision
    Date Issued: August 17, 2021
    Summary: Board Revision
    Hardware Version Changes: h0v1 to h0v2
    Firmware Version: N/A
    Availability: The new version will be available in Q4 of 2021.
  • text_snippetPart Change Notice #11088: Touchscreen Voltage Change
    Products Affected: CFAF240320A0-024SC, CFAF240320A0-024SC-A1-1, CFAF240320A0-024SC-A1-2
    Date Issued: May 26, 2021
    Summary: Touchscreen Voltage Change
    Description: This change is to move the resistor on the capacitive touch tail from R2 to R1 so that the typical voltage for the capacitive touch screen is 3.3V as specified in the datasheet instead of 1.8V.
    Reason: The capacitive touch screen had a resistor placement that made the typical logic voltage 1.8V instead of 3.3V as specified in the datasheet.