Part Number: CFAF480640D1-035BN
This 3.5" display uses Blanview technology to combine the benefits of transmissive and transflective displays for sunlight readability without using a high-powered backlight. That makes this display a great choice for power-constrained applications.
For a similar TFT display with a touchscreen and a different pinout, consider this 3.5" Blanview capacitive touch-screen display.
Key Features
  • Sunlight Readable
  • Low Power
  • High Contrast
  • 480x640 Resolution
  • 3-wire SPI initialization + RGB interface
    • 16-bit RGB option (2 bytes)
    • 18-bit RGB option (3 bytes)
  • Viewing direction is any direction just like IPS
  • 65k & 262k color options
Part Number
CFA- Crystalfontz America
F- TFT
480640- 480x640 pixel resolution
D1- Family and revision
035- 3.5" diagonal
B- Blanview
N- No touch screen
  • text_snippetProduct Update #11161: 480x640 3.5" Blanview Sunlight Readable Display is now available.
    New Product: CFAF480640D1-035BN
    Date Issued: November 14, 2022
    Summary: 480x640 3.5" Blanview Sunlight Readable Display is now available.
Quantity Unit Price
31 Units In-Stock & Ready To Ship
Other components worth considering
4637 40 Position, 0.50mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF connector