Part Number: CFAF7201280A0-050TC
This 5" diagonal TFT display includes a capacitive touchscreen, making it an ideal choice for a human machine interface. Thanks to IPS technology making it visible without color distortion at up to 80° in each direction, you can mount this display at any viewing angle or use it in cases when it might be viewed from different directions.
Looking for a complete solution? Check out our 5" 720x1280 Touchscreen Compute Module TFT Display perfect for getting up and going FAST.
Part Number:
CFA- Crystalfontz America
F- TFT
7201280- 720x1280 pixel resolution
A0- Family and revision
050- 5" diagonal
T- Standard brightness
C- Capacitive touch screen
Product Variations
Touchscreen
CapacitiveNone
  • text_snippetPart Change Notice #11187: 720x1280 5" Capacitive Touchscreen TFT Display is now available
    New Product: CFAF7201280A0-050TC
    Date Issued: March 27, 2023
    Summary: 720x1280 5" Capacitive Touchscreen TFT Display is now available
Quantity Unit Price
556 Units In-Stock & Ready To Ship
Other components worth considering
4637 40 Position, 0.50mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF connector
4672 6 Position, 0.5mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF Connector
4828 6-Position ZIF Breakout Board
4832 40-Position ZIF Breakout Board
4839 5" 720x1280 Touchscreen Compute Module TFT Display