Part Number: CFAF800480E3-050SW
This 5" capacitive touch RGB display has overhanging glass to simplify mounting the display smoothly. This display would make a fantastic front panel for mid-sized appliances or as a dash-mounted display in a car or boat. The overhanging glass enables gorgeous seamless mounting. The glass frame is designed to center the active area in the glass.
Part Number:
CFA - Crystalfontz America
F - TFT display
800480 - 800x480 pixel resolution
E3 - Family and revision (replaces CFAF800480E2-050SC)
050 - 5" Diagonal
S - Sunlight readable
W - Capacitive touch with overhanging glass
Additional Options
5
5" Touchscreen EVE Development Kit
Part Number: CFA800480E3-050SW-KIT
This Bridgetek/FTDI EVE development kit includes a 5" EVE display module with a large bezel. This kit is perfect for demonstrating the EVE module or the base display (CFAF800480E3-050SW), simply plug the included Seeeduino to a 5v power... Read More
Details
Quantity 1
Quantity:
800x480 5 Inch EVE Touchscreen TFT Display
Part Number: CFA800480E3-050SW
This TFT display module includes a beautiful capacitive touchscreen with an overhanging glass bezel mounted on a graphics acceleration PCB. This display module leverages the Bridgetek/FTDI EVE chip to simplify complex graphics. The included 5"... Read More
Details
Quantity 1 10 20 50 100 200 300 500 * 1000 *
Quantity:
  • text_snippetPart Change Notice #11289: 800x480 5" IPS Wide Capacitive Touchscreen TFT Display is now available
    New Product: CFAF800480E3-050SW
    Date Issued: September 17, 2024
    Summary: 800x480 5" IPS Wide Capacitive Touchscreen TFT Display is now available
Quantity Unit Price
1970 Units In-Stock & Ready To Ship
Other components worth considering
4637 40 Position, 0.50mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF connector
4628 10 Position, 0.5mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF Connector