Part Number: CFAL12856A0-0151-B
Brand new, cutting-edge transparent OLED display! Also known as TOLED. 128x56 1.51 inch! As you can see from the images this OLED is super-bright, monochrome display. The pixel color is a light-blue when lit and about 70% transparent when not lit. There are actually 64 rows, however the bottom 8 rows have the "getter" so those pixels aren't viewable from the back.
This is a 3.3v device, plugging it into 5v can permanently damage this module.
If you think an LCD would be a better fit, we have a 1.1" Transparent LCD and a 2.2" Transparent LCD, both are super low-power.
Looking for more information? Check out our Transparent OLED Breakout Board: FAQs
Additional Options
Buy this transparent OLED display in a development kit and save time!
Transparent OLED Development Kit
Part Number: CFAL12856A0-0151-B-E1-2
Details
Quantity 1
Quantity:
Additional Resources
Need a written quote? Add to cart, then enter your email address in the "request a quote" box.
Price:
Calculating shipping status...
Quantity Unit Price
457 Units In-Stock & Ready To Ship
Pricing is subject to change.
* Contact us about potential lead times.
Other components worth considering
4616 SSD1309 OLED Breakout Board
4626 24 Position, 0.5mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF Connector