Part Number: CFAF240320A0-024SN
This 2.4" TFT display packs a definite punch. It's sunlight-readable emitting 850 nits, plus, with a contrast ratio of 800:1 and 240X320 pixels, detailed images appear sharp and clear. This display is a great choice for any project that will be used in bright spaces and needs to show a little more detail than some other displays allow.
A single 40-pin, 0.5mm pitch FPC makes all the connections to the display, including the white LCD backlight. Standard ZIF mating connectors: 40 Position, 0.50mm Pitch ZIF connector.
Key Characteristics
  • 240x320 pixel resolution
  • 2.4" (42x59 mm) diagonal dimension.
  • 850 nits - Sunlight readable
  • Communicates via 8/9/16/18 bit parallel, RGB, 3&4 Wire SPI
  • Includes Sitronix ST7789V display controller
  • ZIF connector
Product Variations
Touchscreen
ResistiveCapacitive Multi-touchNone
Additional Options
Add this display to an FTDI EVE to speed up development time and the display
240x320 2.4
240x320 2.4" EVE TFT Display
Part Number: CFA240320E0-024SN
A sunlight readable, 2.4" diagonal EVE TFT, this module leverages the EVE FT811 chip to simplify displaying complex graphics. The EVE handles the touch, backlight, and audio and presents as a SPI device while providing the graphics speed of an RGB... Read More
Details
Quantity 1 10 20 50 * 100 * 200 * 300 * 500 * 1000 *
Quantity:
2.4
2.4" EVE Development Kit
Part Number: CFA240320E0-024SN-KIT
This full 2.4" EVE development kit includes everything needed to demonstrate either the 2.4" EVE module or the 2.4" standalone display. Simply plug the Seeeduino to power and supply 3.3V to the EVE Breakout Board to initiate a demonstration on the... Read More
Details
Quantity 1
Quantity:
Need a written quote? Add to cart, then enter your email address in the "request a quote" box.
Price:
Calculating shipping status...
Quantity Unit Price
4154 Units In-Stock & Ready To Ship
Pricing is subject to change.
* Contact us about potential lead times.
Other components worth considering
4637 40 Position, 0.50mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF connector
4742 2.4" EVE Development Kit
4748 240x320 2.4" EVE TFT Display