Part Number: CFAF480128A0-039TN-A1-1
Are you looking for a sleek TFT display to add to your 1U appliance, dashboard, or other project? This 3.9" EVE module is a great choice. Not only does it have a gorgeous 480x128 Bar-Type TFT Display on the front, the display is backed up by a PCB specially designed for this display to match the display form factor. The PCB includes mounting standoffs to secure the display into a product.
Just getting started? Check out our 480x128 3.9" Bar-Type EVE Development Kit, it has everything you need to start developing and debugging with FTDI EVE.
Check out our entire family of EVE modules for other size displays and touch options.
Currently Shipping: HW Version 0v4, Firmware Version: 0v2
Features to note:
  • 3.9" - Fits in a 1U appliance
  • Bright backlight: 500 Nits
  • TFT
  • 16.7M colors
  • Bridgetek's EVE integrated for graphics control
  • 4-Wire/Quad SPI communication
Product Variations
Touchscreen
CapacitiveNone
Need a written quote? Add to cart, then enter your email address in the "request a quote" box.
Price:
Calculating shipping status...
Quantity Unit Price
0 Units In-Stock & Ready To Ship
Pricing is subject to change.
* Contact us about potential lead times.
* Sign up to be notified when we these are back in-stock.
Other components worth considering
4649 30 Position, 0.5mm Pitch, Tin, FCC FPC ZIF connector