Part Number: CFAF800480E3-050SN
Part Number:
CFA - Crystalfontz America
F - TFT display
800480 - 800x480 pixel resolution
E3 - Family and revision (replaces CFAF800480E1-050SN)
050 - 5" Diagonal
S - Sunlight-readable
N - No touch
Additional Options
Purchase this display with an EVE development kit and speed up prototyping.
800x480 5
800x480 5" EVE Display Dev Kit
Part Number: CFA800480E3-050SN-KIT
This development kit makes getting started with the 5" EVE module as easy as can be. The kit includes the fantastic 5" TFT EVE display module, an EVE breakout board, and a Seeeduino wired together and running a demonstration for the display. This... Read More
Details
Quantity 1
Quantity:
800x480 5
800x480 5" EVE TFT Display
Part Number: CFA800480E3-050SN
This TFT display module includes a vibrant 5" TFT display mounted on an accelerated graphics embedded video engine (EVE) board. The EVE chip simplifies the creation of a beautiful user interface by leveraging Bridgetek's development tools. The... Read More
Details
Quantity 1 10 20 50 100 200 300 500 * 1000 *
Quantity:
Need a written quote? Add to cart, then enter your email address in the "request a quote" box.
Price:
Calculating shipping status...
Quantity Unit Price
522 Units In-Stock & Ready To Ship
Pricing is subject to change.
* Contact us about potential lead times.
Other components worth considering
4637 40 Position, 0.50mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF connector