Part Number: CFAF800480H0-043SN
This 4.3" TFT display is super bright (1,000 nits), full color, and IPS making it a great choice for a wide variety of applications. This display can be used in direct sunlight, in indoor lighting, or in the dark. It can be mounted above, at, or below eye level without color inversion.
Key Features:
  • Sunlight readable 1,000 nits
  • IPS (viewable from all directions)
  • Uses the Sitronix ST7262 Controller
Part Number:
CFA - Crystalfontz America
F - TFT
800480 - 800x480 pixel resolution
H0 - Family and revision
043 - 4.3" diagonal dimension
S - Sunlight readable
N - No touchscreen
Product Variations
Touchscreen
ResistiveNone
  • text_snippetPart Change Notice #11183: 800x480 4.3" TFT Display Module is now available
    New Product: CFAF800480H0-043SN
    Date Issued: March 9, 2023
    Summary: 800x480 4.3" TFT Display Module is now available
Quantity Unit Price
923 Units In-Stock & Ready To Ship
Other components worth considering
4637 40 Position, 0.50mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF connector
4628 10 Position, 0.5mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF Connector