Part Number: CFAF320480C7-035TN
A compatible display with a resistive touchscreen is also available.
Highlights
  • Only requires a 3.3v source for power, logic, and backlight
  • Integrated ILI9488 or compatible display controller
  • Host interface modes are:
    • 8-bit, 9-bit, 16-bit or 18-bit parallel interface to host.
    • 16-bit or 18-bit "DOTCLK" RGB interface.
    • 3- or 4-wire SPI.
  • White LED backlight has anode (A,+) and cathode (K, -) pins brought out on the FPC
  • The 50-pin FPC mates with standard 0.5mm ZIF sockets such as this 50 Position, 0.50mm Pitch ZIF Connector
  • Replaces the CFAF320480C4-035T
Part Number Decoder:
CFA - Crystalfontz America
F - TFT
320480 - 320x480 Pixels
C7 - Family Identifier
035 - 3.5" Diagonal
T - Standard Brightness
N - No Touchscreen
Product Variations
Touchscreen
CapacitiveResistiveNone
  • text_snippetPart Change Notice #11189: 320x480 3.5" Color TFT is now available
    New Product: CFAF320480C7-035TN
    Date Issued: April 6, 2023
    Summary: 320x480 3.5" Color TFT is now available
Quantity Unit Price
14 Units In-Stock & Ready To Ship
Other components worth considering
4639 50 Position, 0.50mm Pitch, Gold, FCC FPC ZIF Connector